Lehet, hogy neked is kell KATA záróbevallást készítened?

Egész évben szünetelt a katás egyéni vállalkozásod? Tudtad, hogy neked is kell KATA záróbevallást készítened?

2022. augusztus 31-el érvényét veszítette a „régi” KATA törvény, így mindenki, aki aznap a törvény hatálya alá tartozott, azaz katás volt (tekintet nélkül arra, hogy szünetelt-e és ha igen, mióta), elveszítette kata-alanyiságát, így aztán záró bevallás benyújtására is köteles. Mit is jelent ez pontosan?

Röviden: el kell készítened a 22KATA záró bevallásod, hiába szüneteltél egész évben, hiába nem származott bevételed az egyéni vállalkozásodból. Sőt, lehet, hogy érdemes foglalkoznod kicsit a más adónembe történő átjelentkezés gondolatával is.

Hosszabban: Azt kell első körben megértened, hogy az „egyéni vállalkozás” egy tevékenységi forma, a KATA pedig egy adózási lehetőség (volt), amelyet egyéni vállalkozóként választhattál. 

Jelenleg három adózási forma mellett dönthetsz egyéni vállalkozóként: „új” KATA, az átalányadó és a főszabály szerinti vállalkozói személyi jövedelemadó (VSZJA). Az adózási forma azt határozza meg, hogy mi alapján, milyen formában és mennyi adót fizetsz meg a végzett tevékenységed után. 

Nyilván akkor jársz a legjobban, ha azt az adózási formát választod, amelyben a legkevesebb adófizetési kötelezettséged keletkezik.

Az egyéni vállalkozásokat, mint tevékenységi formát, nem érintette a változás, az adózási forma – a régi KATA – azonban megszűnt. Ha régi katásként nem teszel semmit, akkor a főszabály szerinti vállalkozói személyi jövedelemadó (VSZJA) adózási formába kerülsz át automatikusan, de ez a legkevesebbeknek szokott jól kijönni, ha újraindul a tevékenységük. Őszintén szólva, ez nem egy túl olcsó konstrukció, akár a KATÁ-hoz, akár az átalányadóhoz viszonyítom, keveseknek a legjobb alternatíva a három lehetőség közül.

És most hogyan tovább?

Ha te az idei év során eddig végig szüneteltetted az egyéni vállalkozásod, akkor elég jó esély van arra, hogy főállásban dolgozol egy munkahelyen. Ha ez a munkaviszony eléri a heti 36 órát (azaz praktikusan napi 8, heti 40 órában dolgozol), akkor te másodállású egyéni vállalkozónak minősülsz. Ha ez így van, akkor van egy jó és egy rossz hírem. A rossz az, hogy nem lehetsz új katás, hiszen az új konstrukciót már csak azok választhatják, akik főállású egyéni vállalkozók (tehát nincsen máshol főállásuk). A jó hírem pedig az, hogy egyéni vállalkozóként te másodállásúnak minősülsz. És miért jó ez neked? Azért, mert másodállású átalányadózó egyéni vállalkozóként legalább évi 2 millió Ft bevételt szerezhetsz meg úgy, hogy csupán egy minimális iparűzési adót kell utána megfizetned. És teljesen legálisan jutsz így bevételhez. Igaz, van vele némi adminisztráció, de valamit valamiért, ugye?

Szóval, ha te eddig azért szüneteltetted az egyéni vállalkozásod, mert van egy főállásod valahol, és mellette nem érte meg fizetni a 25 ezer Ft-os KATA tételes adót havi szinten, akkor most dönthetsz úgy, hogy szinte adókötelezettségek nélkül újra életre kelted másodállású egyéni vállalkozásod és átjelentkezel átalányadózás hatálya alá, így egy-egy beeső munkát örömmel elvállalhatsz, hiszen számlaképes leszel.

Mit kell ehhez tenned?

Először is: add be a záró KATA bevallásod! Másodszor pedig: október 31-ig jelentkezz át átalányadózásba, illetve nézz utána, hogy milyen adminisztratív teendőid lesznek átalányadózóként!

Egy kis segítség

Nézd meg adónemválasztási kisokosunkat, ha tájékozódni szeretnél!

Átalányadóba történő átjelentkezéshez itt találsz segítséget!

Facebook
LinkedIn
Email
Print