Minimálbér és átalányadó

Nemrégiben született meg a döntés arról, hogy milyen minimálbér és garantált bérminimum összegekkel szembesülhetünk 2023. január 1-től Magyarországon, erről pedig a kormányrendelet is megjelent december 23-án éjjel a Magyar Közlönyben. Mennyiben érinti ez az átalányadózókat? Sokban. Az átalányadózás több „paramétere” is a minimálbér (és a garantált bérminimum) szintjéhez került rögzítésre a törvény által, így minden egyes módosulás az átalányadózó egyéni vállalkozásokra is hatással van. Nézzük meg, hogyan érinthet ez téged is.

Mennyi is az annyi?

2023. január elsejétől a minimálbér 16%-kal emelkedik, így értéke bruttó 232 000 Ft lesz, míg a garantált bérminimum 14%-os emelés következtében a 296 400 Ft-os szintet fogja elérni.

Éves bevételi keretösszeg

Az átalányadózó egyéni vállalkozóknak eddig 24 millió Ft-nyi bevételt (minimálbér x 12 x 10) engedélyezett a törvény éves szinten, a kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végzők számára pedig évi 120 milliót (minimálbér x 12 x 50). A régi KATÁ-ról áttérő átalányadózókra a szeptember – december időszakra 8 millió Ft-os bevételi keret vonatkozik.

Január elsejétől az éves bevételi keretösszeg 27 840 000 Ft-ra növekszik, míg a kizárólag kiskereskedelmi tevékenységgel foglalkozó egyéni vállalkozók 139 200 000 Ft-nyi bevételre tehetnek szert az év során. Fontos tudnivaló, hogy amennyiben év közben indul vagy szűnik meg egy egyéni vállalkozás, illetve ha esetleg szünetelne, akkor ezek az összegek napra arányosítandók.

Mentes jövedelemkeret

A 2022-es évben 1 200 000 Ft-os jövedelemszintig (minimálbér x 6) nem számoltunk személyi jövedelemadóval, jövőre az 1 392 000 Ft-ot kell majd figyelni. Vigyázz, mert jövedelmszintről és nem bevételi szintről beszélek, vagyis az egyes költséghányad kategóriákban ez a mentes jövedelemkeret más-más bevételi keretet eredményez. Meddig nem kell tehát SZJA-val foglalkoznod?

40%-os költséghányadnál 2 320 000 Ft-os bevételi szint eléréséig,

80%-os költséghányadnál 6 960 000 Ft-os bevételi szint eléréséig,

90%-os költséghányadnál 13 920 000 Ft bevétel megszerzéséig.

Jó,  ha tudod, hogy a mentes jövedelemkeretet nem kell sehogyan sem arányosítani, tehát akár év közben indul vagy szűnik meg az egyéni vállalkozás, esetleg szünetel is, ugyanezeket a keretösszegeket kell figyelnie.

Minimum adó- és járulékfizetési kötelezettség

Biztosan te is tudod már, hogy – főállású (biztosított) egyéni vállalkozóként – míg nem meríted ki a mentes jövedelemkereted (ld. fentebb), későbbiekben pedig akkor, ha nem éri el az aktuális jövedelmed a minimálbér vagy a garantált bérminimum szintjét, akkor szociális hozzájárulási adó-, valamint TB-járulékfizetési kötelezettséged a minimálbér vagy a garantált bérminimum alapján kell teljesítened. Mennyi volt ez eddig és hogyan változik?

Képesítéshez nem kötött főtevékenységet végzők esetén:
66 250 Ft/hó => 76 850 Ft/hó

Képesítéshez kötött főtevékenységnél:
86 125 Ft/hó => 98 183 Ft

Folyamatos változásban

A legtöbben szeptemberben csöppentünk bele az átalányadózásba – a régi katás időszakot követően-, és alighogy kezdenénk beletanulni a rendszerbe, az változik. Nem a minimálbér és a garantált bérminimum szintje az egyedüli változás, ami 2023. január elsejétől érint bennünket átalányadózóként: változik a szocho és tb-járulék bevallásának menete is, ugyanis a havi adómegállapítás mellett negyedévente kell csak bevallani és megfizetni majd a közterheket, ráadásul egy göngyölített elszámolásban vehetjük majd figyelembe az adóalapokat.

Másik fontos változás az iparűzési adóban várható, hiszen ott komolyabban hozzányúltak a törvényhez, ami azonban jó hír, hogy ott valóban egyszerűsödni látszik a szisztéma. Ezekről a változásokról későbbi bejegyzésekben mindenképpen be fogunk nektek számolni.

Facebook
LinkedIn
Email
Print