Iparűzési adó tudnivalók átalányadózó egyéni vállalkozók számára 1.

Idén január 1-től helyi iparűzési adó (HIPA) tekintetében változott a törvény, azon belül is az egyszerűsített adómegállapítás szabályait (39/A. §) helyezték teljesen új alapokra: a törvényből kikerültek a korábban választható kedvező adómegállapítási módok, az idei évtől kezdődően átalányadózóként már csak az általános szabályok vagy a sávos rendszer szerint számolhatjuk ki az iparűzési adónkat.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a 2022-re vonatkozó bevallásunkat még a régi előírások szerint kell elkészítenünk idén május 31-ig, azonban ebben a bevallásban nyilatkoznunk kell arról is, hogy az idei évtől szeretnénk-e áttérni az új, sávos rendszerű adómegállapításra.

Mit kell tudni az új, sávos rendszerű iparűzési adó megállapításról?

Azon kisvállalkozók választhatják ezt a lehetőséget, akik éves szinten 25 milliós bevételi szint alatt maradnak (kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet folytató átalányadózók esetében ez 120 millió Ft). Itt tenném hozzá, hogy az átalányadózás éves bevételi kerete idén 27 840 000 Ft, tehát lesznek olyan átalányadózók, akik nem fogják tudni alkalmazni a sávos HIPA rendszerét.

HIPA sávok

Így néznek ki a HIPA sávok és a hozzájuk tartozó éves adó összegek a legtöbb helyen alkalmazott 2%-os adómértékkel számolva:

Ha a székhelyed szerinti településen az érvényes adómérték 2% alatti, akkor a fentieknél alacsonyabb összegekkel kalkulálhatsz.

Egyéb fontos tudnivalók a sávos HIPA rendszeréről

Adóelőleget eddig évente kétszer fizettünk (márciusban és szeptemberben), ezzel a hagyománnyal szakít az új rendszer, és évente egyösszegű (előleg)fizetést vezet be, ami egyébként egybeesik a HIPA-bevallási határidővel, azaz május 31-el.

Amíg egy kisvállalkozó a választott rendszerben és sávban marad, addig nem is kell majd bevallást benyújtania a későbbiekben. Ha pedig túllépte a sáv által meghatározott bevételi keretet, akkor az adóbevallásában tud erről nyilatkozni, azonban ha nem érte el a választott sáv alsó határát, akkor szintén adóbevallásban tud korrigálni, ha vissza szeretné igényelni a különbözetet. 

Mi a helyzet a székhellyel és a telephellyel?

Sajnos, ha székhelyed mellett más településen bejelentett telephelyed is van egyéni vállalkozóként, akkor önkormányzatonként kell megfizetned a rád irányadó sáv alapján a teljes összeget, ami már nem biztos, hogy megéri. Érdemes lehet ésszerűsíteni a székhely/telephely bejelentést, vagy más adómegállapítási formával kalkulálni.

Továbbra is lehet mentességeket és kedvezményeket érvényesíteni iparűzési adóban?

Sajnos nem. Ha valaki a sávos adómegállapítási módot választja, akkor a továbbiakban nem fogja tudni igénybe venni a kedvezményeket, mentességeket, adócsökkentési lehetőségeket. Ilyen például Budapesten a 1,5 millió Ft-os adóalapig érvényes adómentesség, de például az is, ha valaki utólag táppénz/anyasági ellátások, stb. miatti kieső időre szeretne mentességet szerezni.

Kinek éri meg a sávos adómegállapítás mellett dönteni?

Mikor ne válaszd a sávos rendszert?

Nézzünk egy példát!

Adott egy mellékállású egyéni vállalkozó klímaszerelő, aki drága berendezéseket üzemel be, így nagyon magas a tevékenységéhez kapcsolódó anyagköltség. Tegyük fel, hogy 500 000 Ft-ért telepít egy klímát, amiből neki anyagköltség lesz rögtön a 400 000 Ft értékű légkondi. Ilyen berendezésből 20-at fog az év során beszerelni. Hogyan alakul a kalkulációja?

Te is biztosan észrevetted, hogy hiába a 10 millió Ft-os bevétel, ami a sávos rendszerben 50 000 Ft-os iparűzési adót jelentene, a magas anyagköltség miatt az általános szabályokat alkalmazva jobban járhat az egyéni vállalkozó, hiszen így csak 40 000 Ft-nyi HIPA kötelezettsége keletkezik, tehát nem érdemes a sávos rendszerbe belépnie.

Hozzáteszem, hogy előfordulnak olyan esetek, ahol kis különbség mutatkozik csak a két adómegállapítási forma között, azonban a sávos verziónak megvan az az előnye, hogy csak egyszer kell fizetni évente, illetve bevallással sem kell bajlódnunk alapesetben, tehát van, akinek megér egy kis ráfizetést ez a kényelem.

Ha tanulmányoztátok az új rendszert és kitaláltátok, hogy emellett döntötök-e a 2023-as évtől kezdődően, akkor figyeljetek, mert hamarosan jelentkezem a gyakorlati teendőkkel is!

Facebook
LinkedIn
Email
Print