Biztosítási jogviszony régi KATA után

Mi is az a biztosítási jogviszony és miért kell figyelni rá a régi KATA törvény megszűnése kapcsán?

Nagyon leegyszerűsítve az élő biztosítási jogviszony azt jelenti, hogy igénybe tudod venni az állami egészségbiztosítási rendszert, magyarul érvényes a TAJ-számod, ellátnak az orvosnál és a kórházakban, illetve a receptre felírt gyógyszereidet is a kedvezményes áron tudod megvásárolni a patikában. Ehhez pedig arra van szükség, hogy valamilyen formában társadalombiztosítási járulékot (kedveltebb nevén TB-t) fizess. Ha főállású egyéni vállalkozó vagy, és nincsen máshonnan (pl. munkaviszonyból) biztosítási jogviszonyod, akkor erre kiemelten illik odafigyelni.

Új KATA – hogyan leszek biztosított?

Az új KATÁ-ba belépő egyéni vállalkozóknak, pontosabban azoknak, akik szeptember 1-i hatállyal átjelentkeztek (szeptember 25-ig), nincsen teendőjük, hiszen ezzel rendezett lesz a biztosítási jogviszonyuk is – ezért is kell(ett) az átjelentkezésnél megadni a TAJ-számot. A havi szinten fizetett tételes adó – az a bizonyos 50 ezer Ft – pedig fedezi a TB-t is.

Átalányadózóként mit kell tenned?

Akik az átalányadózás mellett döntöttek, azoknak elvileg október 31-ig van idejük elintézni az átjelentkezésüket. Az átjelentkezés keretében egyrészről nyilatkozniuk kell, hogy egyéni vállalkozóként ezentúl átalányadózásban szeretnék teljesíteni adófizetési kötelezettségüket (22T101E jelű nyomtatvány), emellett azonban egy külön körben, illetve egy másik nyomtatványon kell a biztosítási jogviszonyukat is rendezniük (22T1041 jelű nyomtatvány). Vajon ezzel is ráérnek október 31-ig? Aligha.

Sokáig tanakodtunk azon, hogy mi lehet a határidő a nyomtatvány beküldésére. Hogy ráérjenek ezzel az átjelentkezéshez megjelölt október 31-i dátumig, nem tűnt hihetőnek. Sajnos sehonnan nem kaptunk egyértelmű felvilágosítást, hiába érdeklődtünk a hatóságoknál. 

Néhány nappal ezelőtt azonban állást foglalt a NAV ezzel kapcsolatosan, miszerint minden olyan régi katásnak, aki nem jelentkezett be az új KATA törvény hatálya alá, szeptember 26-ig kell rendeznie biztosítási jogviszonyát. Jelenlegi tudásunk szerint tehát ez most a határidő a 22T1041 nyomtatvány beküldésére (a 22T101E pedig ráér október 31-ig is akár).

Mi a helyzet a VSZJA-ban?

Akik régi KATA után nem jelentkeztek be az új KATA rendszerébe szeptember 1-i hatállyal (mert pl. elmulasztották a szeptember 25-i határidőt) és átalányadózók sem szeretnének lenni, azoknak is szeptember 26-ig kell rendezniük biztosítási jogviszonyukat a 22T1041 jelű nyomtatványon, hogy szeptember 1-től biztosítottak lehessenek. Az átjelentkezésük VSZJA hatálya alá pedig automatikusan megtörténik, ahhoz nem kell semmit tenniük.

A lényeg tehát, hogy ha nem jelentkeztél be új KATA hatálya alá szeptember 25-ig, akkor be kell küldened a 22T1041-es nyomtatványt 2022-09-26-ig, akár szünetelsz, akár nem. Egyetlen kivétel van csak: ha öregségi nyugdíjas vagy, mert akkor a biztosításoddal szerencsére nem kell foglalkoznod.

Apropó, mi a helyzet szüneteléskor?

Ha katásként szünetelsz, akkor a biztosítotti jogviszonyod is automatikusan szünetelni fog azokra a hónapokra, amikor nem működik az egyéni vállalkozásod. Ezekre az időszakokra kérés nélkül is előírják neked (mint magánszemélynek) a havi 8400 Ft-os TB-t, ha nincsen máshonnan (pl. munkaviszonyból) származó biztosítási jogviszonyod.

Ha átalányadózóként vagy VSZJA-sként szünetelsz, akkor nem elég elindítanod a szünetelésed a Webes Ügysegéden, hanem egy T1041-es változásbejelentőt is be kell küldened arról, hogy adott dátummal szünetelést indítasz. Ha ez még nem lenne elég, akkor mondom tovább: ha küldtél már be 2258-as bevallást, akkor ott is kell soron kívül egy zárót beküldened.

Mit kell tenniük azoknak, akik szüneteltek szeptember 1-én és nem is léptek be szeptember 25-ig az új KATÁ-ba?

Akik szeptember 1-én szüneteltették egyéni vállalkozásukat, azoknak

  • egyrészről be kell adniuk a 22T1041-et, amivel létrejön a biztosítotti jogviszonyuk 2022-09-01-el (mint nem katás egyéni vállalkozó),
  • másrészről szintén 2022-09-01-es dátummal egy másik 22T1041-es nyomtatványt is beküldenek, amiben a biztosítotti jogviszonyukra vonatkozóan elindítják a szünetelést.

Átalányadózó vagy VSZJA-s egyéni vállalkozóként így tudod bejelenteni biztosítási jogviszonyod (22T1041 jelű nyomtatvány)

Facebook
LinkedIn
Email
Print