Átalányadózás könyvelése laikusként? Vajon nekem menne?

Nehéz helyzetbe kerültünk idén nyáron katásként, hiszen rekordgyorsasággal kellett tájékozódnunk és döntenünk, hogy milyen feltételek mellett tudjuk folytatni tevékenységünket. A legnagyobb tömegben az átalányadózás mellett tették le a voksukat az ex-katás egyéni vállalkozók, hiszen a legtöbbeknek ez a konstrukció bizonyult egyedüli versenyképes alternatívának. A bökkenő ott van, hogy egy katás vállalkozás „könyveléséhez” képest átalányadózásban sokkal nagyobb az admisztrációs teher, sokak szerint ehhez már könyvelőt illik keresni. Nem elég tehát, hogy az adózási mód megváltoztatásával az adóterhek többszörösére emelkednek egy ex-katás vállalkozó életében, még borsos könyvelői díjak megfizetésére is kényszerülnek. Valóban szükségük van könyvelőre az átalányadózó egyéni vállalkozóknak? Mi is az igazság?

A legtöbb ex-katás (tisztelet a kivételnek) eddig vagy magának intézte az adminisztratív teendőit, vagy évente egyszer megfizetett egy szakembert, aki a bevallását elkészítette, illetve egy egész évnyi jótanáccsal ellátta egy egyszeri, de még vállalható nagyságú forint összeg fejében. Ezzel szemben az átalányadózásban folyamatosan kell vezetni a nyilvántartásokat, kalkulálni a közterheket, valamint havonta bevallásokat is kell készíteni ezek alapján. Ezért a feladatért a legolcsóbb könyvelők is elkérnek minimum 15 ezer Ft-ot havonta, de a megbízhatóbb helyeken alsó hangon 20 ezer Ft-tól indulnak az ajánlatok. Ezeket az összegeket meghallva szoktak elkerekedett szemekkel pislogni az ex-katások, akik nincsenek ahhoz hozzászokva, hogy könyvelői díjjal (egyébként pedig bármilyen egyéb költséggel) számoljanak a vállalkozásukban. Ilyenkor jön az első gondolat: biztosan nem lehet ez olyan nehéz, inkább megcsinálom magamnak!

Előre bocsátom, hogy – véleményem szerint – az átalányadózás adminisztrációs feladatai nem valók mindenkinek. Tudom, hogy a pénz nagy úr, sokan szeretnék megspórolni azt a havi húszast, de ha valakit már a nyomtatványok kitöltésétől, esetleg az adóhatóság nevének említésétől is kiráz a hideg, akkor inkább keressen könyvelőt. Ha viszont valaki eddig is sikeresen megcsinálta a katás éves bevallását, esetleg az ügyfélkapuját is használta már erre-arra, akkor az ő esetében egészen biztató a helyzet.

Az átalányadózás „könyvelése” nem ördögtől való dolog, teljesen jól tanulható folyamat, ráadásul nem is kell hozzá éveket az iskolapadban tölteni. Mindezek mellett hangsúlyozom, hogy érdemes hozzá valamilyen „támogatási rendszert” igénybe venni,  ha nem akarjuk a reggeli kávé mellett a Magyar Közlönyt olvasgatni napi szinten, hogy képben legyünk az aktuális törvényi változásokkal. 

 

Persze, az átalányadózásban is vannak egyszerűbb és bonyolultabb esetek is: például, ha valaki másodállásban egyéni vállalkozó és nincsen túl magas bevétele sem ebben a tevékenységében, akkor szinte biztosra mondhatom, hogy meg fogja tudni oldani a könyvelési feladatait saját magának. Ha viszont egy főállású egyéni vállakozót veszünk, magasabb bevételi szintekkel, több kiállított számlával, hektikus vagy szezonális bevételi összegekkel, mindezek tetejére például áfakörben tevékenykedik, ne adj’ Isten, külföldre is számláz, és persze családi adókedvezményt is igénybe szeretne venni, na, ott már azért kell a motiváció és a kitartás, hogy profin el tudja végezni saját magának a könyvelési feladatokat, illetve – ami még fontosabb – az adótervezése is hibátlan legyen.

Úgy látom, hogy a mai magyar (leterhelt) könyvelői tásadalom nincsen felkészülve arra a hatalmas dömpingre, amit az ex-katás átalányadózók áradata okoz most. Szerintem fizikailag nem létezik annyi könyvelő, aki fel tudná szívni a most átalányadóba átkényszerülők hatalmas tömegét, ezért is gondolom azt, hogy van létjogosultsága annak, hogy egy réteg magának intézze sikeresen az adminisztrációs feladatait, vállalva az ehhez szükséges tanulási folyamatot.

Te mit gondolsz? Neked menne? Megtanulnád?

Regisztrálj ingyen,

ha segítségre van szükséged a nyomtatványok kitöltéséhez, illetve ha a később megjelenő tartalmainkról első kézből szeretnél értesülni.

Nem küldünk neked spam-eket,

azonban hasznos tartalmainkról értesíteni fogunk téged, de természetesen csak addig, míg te azt szeretnéd!

Facebook
LinkedIn
Email
Print