Változások az egyéni vállalkozók átalányadózásában – 2024

2024-es változások átalányadóban

Talán hozzád is elért már a hír, hogy 2023-12-01-től megemelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum szintje. Átalányadózásban több értéket is a ezen szintekhez kötnek. Melyek ezek és hogyan módosulnak? Milyen egyéb jogszabályváltozások vonatkoznak az átalányadózókra az idei évtől? Foglaljuk össze a változásokat, melyek téged is érintenek!

Minimum adó- és járulékfizetési kötelezettség

A minimálbér összegét már az óév utolsó hónapjában megemelték 15%-kal, ezáltal 266 800 Ft-ra növekedett, míg a garantál bérminimum 10%-kal lett magasabb, így 326 000 lett az összege.

Tekintettel arra, hogy az alapként figyelembe vett minimálbér és garantált bérminimum összege emelkedett, a minimálisan fizetendő adó- és járulék (TB és szociális hozzájárulási adó) összege is magasabbra kúszott. 2023. decemberétől kezdődően legalább az alábbi adókötelezettségekre számíthatsz egy hónapra vetítve átalányadózó egyéni vállalkozásodban, ha te főállású vagy (vagy akként adózol):

Képesítéshez NEM kötött főtevékenység esetén:

Képesítéshez kötött főtevékenység esetén:

Éves átalányadó keret

Ezt az értéket az év első napján érvényes minimálbérből számolják ki (annak 120-szorosa), így 2024-ben már 32 016 000 Ft-nyi éves bevételi kerettel gazdálkodhatnak az átalányadózók. Akinek pedig kizárólag kiskereskedelmi tevékenységből származik átalányadózó bevétele, annak ötször nagyobb keret áll a rendelkezésére, vagyis 160 080 000 Ft-os bevételi összegbe kell beleférnie az év során.

Adómentes keret

Ez az összeg szintén a január 1-én érvényes minimálbérből kalkulálható (annak 6-szorosa), így 2024-ben pedig már 1 600 800 Ft-os jövedelemkerettel számolhatunk, ami az egyes költséghányadokban az alábbi BEVÉTELI összegeket jelenti:

Szüneteléssel kapcsolatos változások

Csak teljes havi szünetelés esetén úszható meg az adófizetés

Talán a katás korszakból te is emlékszel még arra szabályozásra, hogy ha akár csak egy napig is működött az egyéni vállalkozásod egy adott hónapban, meg kellett fizetned a teljes hónapra jutó adóösszeget. Egy ehhez hasonló szabályt vezettek be 2024. január 1-től az átalányadózásban is: szünetelés esetén csak akkor mentesülsz egy adott hónapban a minimum adó- és járulékfizetési kötelezettség alól (ha egyébként köteles lennél megfizetni), ha a hónap minden napján szünetelt az egyéni vállalkozásod. Nem jó hír, tudom. Szükség lesz arra, hogy a szüneteléseidet alaposan megtervezd és előre kalkulálj a felmerülő adóösszegekkel.

Szünetelés alatt befolyó bevételek bevallása

Másik változás a szünetelés kapcsán, hogy ha már a szünetelés időszakában folyik be a bevételed (amit még korábban számláztál ki), akkor az a szünetelés előtti utolsó napon fog megszerzett bevételnek számítani. Ennek bevallására két módon kerülhet sor:

  • számítasz arra, hogy be fog érkezni a pénz, ezért a szünetelés előtti időszakra vonatkozó bevallásodban ezzel is számolsz,
  • ha a bevallásba nem raktad be ezt az összeget, majd később, a szünetelésed során mégis befolyik a pénz, akkor önellenőrzéssel javítható a bevallás, azonban ekkor várhatóan önellenőrzési pótlék megfizetésére is számíthatsz (habár, nem pontosan értem, milyen alapon), de hogy a gyakorlatban hogyan kezelhető ez a helyzet, az a jövő zenéje.

Iparűzési adó és szünetelés

Az iparűzési adó kapcsán is történt változás: eddig minden alkalommal, amikor elmentél szünetelni, megszűnt az iparűzési adóalanyiságod, ezért záró bevallást is be kellett nyújtani. Ez úgy módosul az idei évtől, hogy az adóalanyiság csak 181 nap egybefüggő szünetelés után szűnik meg, vélhetően tehát ekkor lesz szükség a záró IPA bevallás beküldésére is. Ennek a gyakorlati megvalósítása azonban teljes homályban van jelenleg, azzal megspékelve a dolgot, hogy várhatóan az egyes településeken egyedi módon fogják értelmezni a jogszabályt, és kezelni a helyzetet. Javaslom, hogy ha ilyen helyzetbe kerülsz, egyeztess telefonon a települési önkormányzat adóosztályával, hogy biztosan úgy járj el, ahogyan az számukra is megfelelő.

Ha maradt még kérdésed, akkor gyere a zárt FB csoportunkba, vagy keress bennünket az info@konyveljmagadnak.hu címen!

Kérlek, vedd figyelembe, hogy ez a cikk tájékoztató jellegű és nem helyettesíti a személyre szabott adótanácsadást. Természetesen ezzel
kapcsolatban is kereshetsz bennünket elérhetőségeinken!

Facebook
LinkedIn
Email
Print